Diren Gezi Park

IMG_3741Türkiye son birkaç haftadır, Taksim Gezi Parkı’ında başlayan ve kısa sürede ülke geneline yayılan eylemler ile çalkalanırken geride kalan sürede hafızalara kazınan pek çok gelişme oldu. Başlangıçta Taksim Gezi Parkı’ındaki ağaçların sökülmesi nedeniyle çevreci bir hareket olarak ortaya çıkan eylemler zamanla tüm ülkede iktidarın baskıcı anlayışına karşı bir tepki haline dönüştü. İstanbul başta olmak üzere Ankara, İzmir gibi pek çok şehirde halk sokaklara dökülerek hakları olan özgürlük mücadelesine girişirken, evlerde tencere ve tava ile ses çıkarmak üzere protestolar başladı.

 

gezip2-550x357IMG_3785IMG_3769dbfe06a0caed11e285b022000a9f15de_7

Polisin olaylara tazyikli su ve biber gazı kullanarak aşırıya kaçan müdahalesi insanları yatıştırmak yerine daha çok ateşledi. Polisin doğrudan insanları hedef alan müdahalesinden pek çok insan yaralandı ve dahası hayatını kaybedenler oldu. Olaylar geliştikçe kontrolü kaybeden polis yakaladığı insanlara orantısız güç kullanmaya, evlerin içine gaz bombası atmaya ve hatta insanları tedavi etmek amacıyla kurulan revirlere saldırmaya başladı. Eylemcileri savununan avukatlar üzerlerinde cüppeleri ile adliye binalarından yaka paça sürüklenip tutuklanırkan, yaralıları tedavi etmeye çalışan doktorlar hakkında soruşturmalar açıldı.

IMG_3748IMG_3801IMG_3795İçerik

Eylemler her geçen gün hızla artarken objektiflere eylemin simgesi olacak pek çok görüntü düştü. Biber gazı sıkan polisin önünde duran kırmızılı kadın, tazyikli su sıkan TOMA karşısında dikilen siyahlı kadın, “V for Vendetta” maskesi takan yaşlı kadın, eylemlerde hep ön planda bulunan Beşiktaş’ın çArşı taraftar grubu, gitarcı çocuk bunlardan yanlızca bir kaçıydı.

IMG_3797IMG_3796IMG_3791IMG_38032f2_25454

Herkes ülkenin başbakanından olayları yatıştıracak açıklamalar beklerken başbakan eylemcileri birkaç “çapulcu” olarak nitelendirerek eylemleri küçümsedi ve asla geri adım atılmayacağını belirtti. Daha da ileri giden başbakan “onlar 100 bin toplasın biz 1 milyon toplarız”, “halkın %50’sini evde zor tutuyoruz” gibi sözlerde eylemcileri tehdit edip halkı iç çatışmaya sürükleyecek beyanlarda bulundu. Nitekim çok geç olmadan başbakanın sözlerinden güç alan eli sopalı gruplar ortaya çıktı ve  polisin de desteği ile sokaklarda terör estirmeye başladı.

IMG_3787IMG_3789IMG_3790IMG_3798IMG_3788

Yaşanan olaylar Türk medyasının ne kadar tarafsız(!) olduğunu da gözler önüne serdi. İnsanlar gelişmeleri yabancı medyadan ve özellikle sosyal medyadan takip ederken Türk basını olayları inatla görmezden geldi. CNN Türk’ün olayların en ateşli olduğu günlerderde penguen belgeseli yayınlaması uzunca bir süre konuşuldu. Türk basını olayları olduğu gibi aktarmamakla kalmayıp yalan haberler ile polisi şiddetini haklı çıkarmaya, eylemcileri ise suçlu gibi göstermeye çalıştı. Tüm bunlar Türk medyasına yönelik protestoları da beraberinde getirdi.

diren-gezi-parki_457134rYWBaXYatv-onunde-gezi-parki-protestosu-1gezi-parki-eylemi-gercegi_455047_m

Eylemlere Türkiye’den ve yurt dışından çok sayıda ünlü isim destek verdi. Kimisi bizzat eylemlerin içinde yer alırken kimisi de soyal medyadan yazdıkları ile tepkisini dile getirdi. Örnek olarak, Okan Bayülgen eylemciler arasında canlı yayın yaparken, Sermiyan Midyat katıldığı canlı yayında CNN Türk’ü protesto etti. İhsan Varol sunduğu yarışma programında “çapulcu”,”sansür”,”diktatör” gibi kelimeleri kullanarak göndermede bulundu. Tüm bunlar sanatçıların hedef gösterilmesine ve hatta tehdit edilmesine neden oldu. Özellikle Mehmet Ali Alabora, Yeni Şafak gazetesi tarafından eylemler öncesinde yönetmenliğini yaptığı “Mi Minör” oyunu ile eylemlerin provasını hazırladığı gerekçesiyle suçlandı ve ardından ölüm tehditleri almaya başladı. Eylemlere destek veren ünlüler ile ilgili bir derlemeye buradan ulaşabilirsiniz.

941957_530164203706597_1840418315_nIMG_3765okan2galeri_365x300

Eylemler Türk insanının yaratıcı zekasını da ortaya çıkardı. Açılan pankartlarda, atılan sloganlarda, duvarlara yazılan yazılarda hükümete duyulan sitemin yanında mizah da ön plandaydı. Kırmadan, dökmeden tamamen yazıyla, sözle yapılan eylemlere hep sağduyu hakimdi. Öyle ki polisten kaçarken bile insanlar birbirlerine çarptıklarında dönüp özür dilemeyi ihmal etmedi. Eylemciler arasına karışan provakatörler yine eylemciler tarafından tespit edilerek uzaklaştırıldı. Eylemlerde kullanılan yaratıcı çalışmaları burada bulabilirsiniz.

gezi-parki-eylemlerinde-duvar-yazilari_507008gezi-parki-duvar-yazilari-195big-bang-teorisi-gezi-parkı-şubesi

Türk insanının zekasına ayak uyduramayan hükümet yer yer komik duruma düşmekten de kurtulamadı. Başbakan bugüne kadar 2 milyar 800 bin ağaç diktiklerini söyleyerek istatistikleri altüst etti. Başbakanın Afrika ziyareti dönüşü öncesinde televizyon karşısına geçen AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik “Başbakan’ı karşılamaya gelmeyin. Başbakan’ın gövde gösterisine ihtiyacı yok” dese de pek çok insanın SMS ile başbakanı karşılamaya davet edildiği, karşılığında ise para vadedildiği görüldü. Eylemler sırasında çalışmayan toplu taşıma araçlarının başbakanın dönüşünde gece 4’e kadar çalıştığına da şahit olduk. Basın 25km’lik yolda 40km kuyruk oluştuğunu söyleyerek komik duruma düştü. Karşılamaya gelenlerin photoshop ile çoğaltılarak kalabalık gibi gösterilmeye çalışılması ise ayrıca komikti. Benzer durumlar AKP’nin Kazlıçeşme mitinginde de ortaya çıktı.

tayyip-mesajakparti-hilesi-yandas-medya-photoshopu-1051561006259_10151579720900415_468481227_n

15 haziran günü Taksim ilginç bir tiyatroya tanık oldu. Sabah erken saatlerde görmeye alışık olmadığımız bir şekilde medya yayın için hazırlanmış beklerken birden ellerinde SDP bayrakları bulunan yüzleri maskeli bir grup kel göbekli insan ortaya çıkarak polise molotof atmaya başladı. O güne kadar her atışında isabet tutturan polis her ne hikmetse eylemcileri sürekli ıskaladı. Eylemcilerin yelekli oluşu ve bellerinde silah taşımaları dikkatlerden kaçmazken bu olay bahane edilerek Gezi Parkı’na yapılacak müdahale meşru kılınmaya çalışıldı.

page_gezi-parki-eylemlerinde-4-sdpli-tutuklandi_9314962616ec555d_offt64_mf1501164

Tüm bu yaşananların yanında başta başbakan olmak üzere AKP insanları, her zaman olduğu gibi yine mağdur edebiyatı yaparak vatandaşı kışkırtmak üzere yalanlar üzerine kurulu açıklamalara giriştiler. Gezi Parkı’nda başörtülü kızların taciz edildiği iddası bizzat başörtülü kızar tarafından yalanlandı. Ankara’da eylemcilerin attığı taş yüzünden öldüğü söylenen Ethem Sarısülük’ün polis kurşunu ile öldüğü otopsi sonucu ispatlandı. Polis şiddetinden kaçarak Dolmabahçe’de yer alan Bezmialem Valide Sultan Camii’ne sığınan vatandaşlar için ise, cami imamının sözlerinin aksine içeride içki içtikleri iddia edildi. Hatta Habervaktim.com yazarı Mustafa Durdu daha da ileri giderek insanların camide seks yapmış olabileceğini bile söyledi. Ne var ki camide yaşanan görüntüler her şeyi anlatmaktaydı:


Eylemler bir kez daha Türk halkının baskılara boyun eğmeyeceğini, demokratik hak ve özgürlüklerini savunmak için sonuna kadar mücadele edeceğini gösterdi. Çeşitli siyasi partilerden, sivil toplum kuruluşlarından, taraftar gruplarından insanlar aynı amaç doğrultusunda birleşti. Bu noktada, ağzından “ileri demokrasi” lafını düşürmeyen başbakanın bu söylemin hakkını vermesi, kendilerine oy veren %50’nin değil tüm Türkiye’nin başbakanı olduğunu hatırlaması, olayları baskı ile değil karşılıklı müzakere ederek çözmeye yanaşması gerekmektedir.

En Güzel Afişler

IMG_3742IMG_3744IMG_3751BMZkK5cCMAIXak6.jpg largeIMG_3778

En Güzel Karikatürler

tumblr_mnx1vn5S4e1qdkn43o1_5007sju5prqtumblr_mo333uQ1it1ry1joqo1_500BM4hXnLCMAAfxVA

En Güzel Şarkılar

Duman – Eyvallah


Nazan Öncel – Güya


Kardeş Türküler – Tencere Tava Havası


Boğaziçi Caz Korosu – Çapulcular Oldu Mu?


En Güzel Belgeseller

Gördüm


Biz Biriz


#occupygezi

Gezi Yazı: Başkaldırının 140 Vuruşu

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: