Filmlerdeki En İyi İntihar Sahneleri

Geçtiğimiz günlerde okumuş olduğum bir yazıda en iyi başlangıç sahnesine sahip filmler listeleniyordu ki bu filmlerin arasında yer alan Wristcutters: A Love Story bana göre aynı zamanda en iyi intihar sahnelerinden birine sahiptir. İntihar pek hoş bir eylem olmasa da gerek çekim tekniği, gerek se uygulanış biçimi ile filmlerde insanı en çok etkileyen ve akılda en çok yer eden sahne olmuştur. Özellikle de sahneye arka fonda çalan harika bir şarkı eşlik ediyorsa unutulması neredeyse imkansız hale gelir. Buradan haraketle filmlerdeki en iyi intihar sahneleri nelerdir diye düşündüm ve aşağıdaki 5 maddelik listeyi hazırladım.

1. Arizona Dream

Yönetmenliğini Emir Kustarica’nın yaptığı 1993 yapımı filmin en etkileyici sahnelerinden biri Grace (Lili Taylor)’in intihar ettiği sahnedir. Grace’in giyinip süslenerek intihar için hazırlandığı anda arka fonda Goran Bregoviç imzalı Death adlı şarkı başlar ki bu şarkı bence bir intihar sahnesi için olabilecek en iyi şarkılardan biridir. Elinde silah evden dışarı çıkan Grace yağan yağmur altında ilerlemeye başlar. Onu durdurmak için gelen Axel (Johnny Deep) ve Elaine (Faye Dunaway) önünde müziğin zirve yaptığı anda tetiği çeker ve o esnada yakınlardaki bir ağaca yıldırım düşer. Death isimli bu parçanın farklı bir yorumu için Braagas – Hajde Jano bakabilirsiniz. http://www.imdb.com/title/tt0106307/

2. Wristcutters: A Love Story

2006 yapımı bu filmde kahramanımız Zia (Patrick Fugit) yatağından kalkarak gramafona bir plak yerleştirir ve son derece dağınık olan odasını toplamaya başlar. Tom Waits‘in o buğulu sesinden dinlediğimiz harikulade şarkısı Dead and Lovely bizi alıp uzaklara götürürken Zia da nihayet odasını toparlamayı bitirir ve banyoda aynanın karşısına geçer. Zia’nın yüzündeki ifadeden birşeylerin ters gittiğini anladığınız anda Zia yere yığılır ve siz kan dolu lavaboyu gördüğünüzde adeta bulunduğunuz yerde dona kalırsınız.

http://www.imdb.com/title/tt0477139/

3. Oldboy

İzlediğim en iyi filmler arasında yer alan 1993 yapımı Chan-wook Park filmi olan Oldboy pek çok harika sahneye sahiptir. Bu sahnelerden biri de intikam peşindeki Woo-jin Lee (Ji-tae Yu)’nin intihar ettiği sahnedir. Geçmişte kardeşi gözleri önünde intihar eden Woo-jin Lee adeta o anları tekrar yaşar ve biz kardeşinin intihar görüntülerini izlerken birden günümüze dönüp bu kez Woo-jin Lee’nin intiharına tanık oluruz. Her Chan-wook Park filminde olduğu gibi bu filmde de müzikler harikadır. Özellikle film bitirken çalınan The Last Waltz bir başkadır.

http://www.imdb.com/title/tt0364569/

4. The Rules of Attraction

2002 yapımı bu filmi aslına bakarsanız izlemedim. Bu konu ile ilgili araştırma yaparken karşıma çıktı ve sahneyi oldukça etkileyici buldum. Küvete giren kız musluğu açıp mumları yakıyor ki bu esnada biz Harry Nilsson‘dan Without You parçasını dinlemeye başlıyoruz. Parmaklarındaki yüzükleri çıkarıp küvetin kenarına sırayla koyan kız son olarak da bir jilet ekliyor sıraya. Sonrası malum. İntihar esnasında kızın yüzündeki ifade ve son karede yukarıdan gösterilen manzara çok iyi düşünülmüş.

http://www.imdb.com/title/tt0292644/

5. The Hours

Aksiyonu az ama duygu yüklü 2002 yılı yapımı olan The Hours 20. yy’ın en önemli kadın yazarlarından biri olan ve kendi yaşamı da romanları kadar çarpıcı geçen Virginia Woolf‘un yaşamı etrafında döner ve farklı dönemlerde yaşayan üç kadını ele alır. İnsanın içine işleyen pek çok sahneye sahip olan filmin unutulmayan anlarından biri de gay ve AIDS’li şair Richard Brown (Ed Harris)’in camın kenarına oturduğu ve kendisine aşık Clarissa Vaughan (Meryl Streep) ile sohbet ederken “You Have to Let Me Go” diyerek kendini camdan aşağıya bıraktığı andır.

http://www.imdb.com/title/tt0274558/

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: